Studio Leonardo

Studio Leonardo

Rozhovor s osobností ze světa vědy. 

© Český rozhlas

Technologie
Líbí se vám podcast Studio Leonardo?

Epizody 82

Na tradici českého jabloňářství navazuje Ústav experimentální botaniky Akademie věd svým specializovaným výzkumem. Host: Radek Černý, vedoucí šlechtění.
před 4 měs. 23 min
Ve vakuu a při teplotách blízkých absolutní nule vědci sondami ohmatávají povrch těles vzdálených ne světelné roky, ale nepatrné nanometry. Moderuje Martin Srb
před 5 měs. 23 min
Ostrov Havaj, známý jako Big Island má hned dvě prvenství. Nejvyšší horu světa, pokud se počítá i část pod hladinou moře, a nejaktivnější sopku.
před 5 měs. 24 min
Jak funguje, prozradí ve Studiu Leonardo biochemička Lenka Maletínská a diabetolog Martin Haluzík. Připravila a moderuje Eva Kézrová.
před 5 měs. 24 min
Když se řekne sociální síť, napadne nás většinou Facebook nebo Instagram. Sociologická metoda analýza sociálních sítí se ale těmito fenomény primárně nezabývá. Pracuje s daty a informacemi a zjišťuje, jak spolu lidé komunikují nebo spolupracují. Co všechn...
před 5 měs. 23 min
Psychoterapeutka Nora Vlášková prozradí, co s lidskou psychikou dělá to, že jsme se ze dne na den museli naučit žít v nejistotě a jak to proměnilo celou společnost.
před 6 měs. 23 min
Jejich počty se na území střední Evropy zvyšují. Co to znamená pro krajinu, pro člověka i pro šelmy samotné s biologem Pavlem Hulvou. Připravil Ondřej Ševčík
před 6 měs. 23 min
Popovídat si s roboty o politice, projet se v autě bez volantu. To všechno v budoucnosti zvládne umělá inteligence. Dnes si s počítačem můžete zahrát šachy. A prohrajete. O tom, jak se roboti učí novým věcem a s čím by nám v budoucnu mohli pomáhat bude mo...
před 6 měs. 23 min
Které technologie pomůžou připravit mediky na práci doktorů? Co všechno z chodu nemocnice jde nasimulovat? A co naopak simulace nenapodobí? Na otázky odpovídá ředitel centra Petr Štourač. Moderuje Martina Pouchlá.
před 7 měs. 24 min
Který mechanismus chrání korály před vybělením? Ohrožuje podvodní komunikaci tropických tuleňů zvukové znečištění z lodí? A co prozrazuje DNA žraloků hedvábných? 
před 7 měs. 24 min