Studio Leonardo

Studio Leonardo

Rozhovor s osobností ze světa vědy. 

© Český rozhlas

Technologie
Líbí se vám podcast Studio Leonardo?

Epizody 82

Na tradici českého jabloňářství navazuje Ústav experimentální botaniky Akademie věd svým specializovaným výzkumem. Host: Radek Černý, vedoucí šlechtění.
před 10 měs. 23 min
Ve vakuu a při teplotách blízkých absolutní nule vědci sondami ohmatávají povrch těles vzdálených ne světelné roky, ale nepatrné nanometry. Moderuje Martin Srb
před 11 měs. 23 min
Ostrov Havaj, známý jako Big Island má hned dvě prvenství. Nejvyšší horu světa, pokud se počítá i část pod hladinou moře, a nejaktivnější sopku.
před 11 měs. 24 min
Jak funguje, prozradí ve Studiu Leonardo biochemička Lenka Maletínská a diabetolog Martin Haluzík. Připravila a moderuje Eva Kézrová.
před 11 měs. 24 min
Když se řekne sociální síť, napadne nás většinou Facebook nebo Instagram. Sociologická metoda analýza sociálních sítí se ale těmito fenomény primárně nezabývá. Pracuje s daty a informacemi a zjišťuje, jak spolu lidé komunikují nebo spolupracují. Co všechn...
před 11 měs. 23 min
Psychoterapeutka Nora Vlášková prozradí, co s lidskou psychikou dělá to, že jsme se ze dne na den museli naučit žít v nejistotě a jak to proměnilo celou společnost.
před 1 rok. 23 min
Jejich počty se na území střední Evropy zvyšují. Co to znamená pro krajinu, pro člověka i pro šelmy samotné s biologem Pavlem Hulvou. Připravil Ondřej Ševčík
před 1 rok. 23 min
Popovídat si s roboty o politice, projet se v autě bez volantu. To všechno v budoucnosti zvládne umělá inteligence. Dnes si s počítačem můžete zahrát šachy. A prohrajete. O tom, jak se roboti učí novým věcem a s čím by nám v budoucnu mohli pomáhat bude mo...
před 1 rok. 23 min
Které technologie pomůžou připravit mediky na práci doktorů? Co všechno z chodu nemocnice jde nasimulovat? A co naopak simulace nenapodobí? Na otázky odpovídá ředitel centra Petr Štourač. Moderuje Martina Pouchlá.
před 1 rok. 24 min
Který mechanismus chrání korály před vybělením? Ohrožuje podvodní komunikaci tropických tuleňů zvukové znečištění z lodí? A co prozrazuje DNA žraloků hedvábných? 
před 1 rok. 24 min