Krátké zastavení na začátku všedního dne. Fejetony, postřehy k zamyšlení, malá podobenství - nápady a inspirace pro každý den.

© Český rozhlas

Umění
Líbí se vám podcast Ranní úvaha?

Epizody 141

Hlavními postavami v Pohádkách o mašinkách od Pavla Naumana jsou sice samy mašinky, ale vystupují v nich také lidé. Například pan Blahoš z výtopny na nádraží Praha – Smíchov, nebo Nejvyšší pán železničář a také černokněžník Zababa.
před 1 rok. 3 min
Kustodka mě vyzvala na souboj vteřinu potom, co jsem vkročil do sálu galerie, který měla na starosti. Její výzvu jsem okamžitě přijal.
před 1 rok. 7 min
Stál v rozlehlé podkrovní místnosti, kde jsme už po několikáté u Lízy při putování za Podlipnickými kostely přespávali.
před 1 rok. 5 min
Možná jste měli štěstí a minula vás módní vlna skandinávských návodů na šťastný život. Kromě temných detektivek a světlého bytového designu se totiž severské země v posledních letech rozhodly, že budou vyvážet i svůj patent na životní styl.
před 1 rok. 4 min
Co mám o sobě říct, když už všechno bylo řečeno. Jsem laboratoří literatury, a tak mě už všechna vzletná slova sevřela jako průhledný plastový plášť. Těžko budu konkurovat přirovnáním, že jsem jako blýskavá ryba, která vyskočila na střechu továrny, nebo j...
před 1 rok. 4 min
Probudit se, osprchovat se, obléct si vyžehlenou košili, jejíž záhyby tak nenapodobitelně chladí, a sejít nebo vyběhnout po hotelovém schodišti na snídani!
před 1 rok. 4 min
To, co se v 80. letech 19. století stalo v Jabkenické myslivně, je možno vyložit pouze jako zázrak.
před 1 rok. 4 min
Svatý Martin v šumavském Novém Světě býval farní kostel pro celé široké okolí – Knížecí Pláně, Borová Lada a další osady.
před 1 rok. 4 min
Dnes  ráno bych se s vámi ráda podělila o jeden rozhovor, který mne před lety natolik fascinoval, že jsem si jej vytrhla z jakéhosi časopisu a schovala do šuplete psacího stolu.
před 1 rok. 4 min
To je název knihy, kterou připravil Historický ústav České akademie věd, a vydalo nakladatelství Academia v letošním roce.
před 1 rok. 3 min