Přímo z místa

Přímo z místa

Vyrážíme s mikrofonem do terénu a přinášíme vám reportáže ze zajímavých míst Olomouckého kraje. Památky, příroda, lidé a zážitky. To vše viděné rozhlasovýma očima.

© Český rozhlas

Zprávy
Líbí se vám podcast Přímo z místa?

Epizody 60

Další fáze kácené borovice kleče na jižním hřebenu Jeseníků probíhalo po větší část prázdnin. Důvodem je snaha ochranářů navrátit krajinu ovlivněnou růstem nepůvodních keřů do stavu, v jakém byla před více než 150 lety.
před 6 dní 28 min
Čtyřkřídlý vodní zámek v Dřevohosticích ze 16. století stojí na místě původního zemanského sídla, vodní tvrze. Nejvýznamnějším stavebním zásahem se stala přestavba za vlády Karla staršího ze Žerotína. Dnes patří zámek k nejvýznamnějším památkám moravské r...
před 1 týd. 24 min
Muzeum, skanzen, staré štoly a další stavby a místa připomínají hornickou minulost Zlatých Hor. Tvrdou práci, těžký život horníků i vodou poháněné velké stroje představí průvodci reportáží Přímo z místa.
před 2 měs. 25 min
Hrdibořické rybníky vznikly těžbou rašeliny, která tu probíhala od třicátých do šedesátých let dvacátého století. V okolí jejich břehů se můžeme prodírat divočinou a při poslechu kvákání žab, pozorovat  vodní ptáky.
před 3 měs. 27 min
Základ muzejních sbírek vznikl z iniciativy několika významných hranických osobností na počátku 20. století. Slavnostní otevření muzea se odehrálo v létě roku 1905. Během dalších let měnilo sídlo a postupně přibývaly nové exponáty.
před 3 měs. 24 min
Vedla tudy cesta z Bruntálska na Jesenicko, později zde objevili železo, zlato a další kovy a těžilo se zde dřevo pro veškerý průmysl v okolí. Taková je stručná historie údolí Střední Opavy.
před 4 měs. 24 min
Malý hrabáč se narodil 26. března a teď už leží schoulený u matky a spí v doupěti. Ovšem ještě nedávno o něj pracovníci zahrady pečovali podobně jako o dítě lidské. Otec zatím bydlí jinde, aby mláděti třeba náhodou neublížil. Ve vedlejším výběhu se za skl...
před 4 měs. 25 min
Vidly patří k nejsvéráznějším horským osadám Jeseníků. Odpradávna se zde snoubila krása přírody s její drsnou tváří a žít zde není jednoduché ani dnes.
před 4 měs. 26 min
Letos si připomínáme 400 let od mučednické smrti svatého Jana Sarkandera. Na Velikonoční neděli jsme se proto vydali do míst, která jsou s jeho posledními dny úzce spjata.
před 5 měs. 34 min
Po návratu z Kanady kamarádům oříšková másla v českém prostředí scházela. Rozhodli se tedy vyrobit si vlastní.
před 6 měs. 24 min