Přímo z místa

Přímo z místa

Vyrážíme s mikrofonem do terénu a přinášíme vám reportáže ze zajímavých míst Olomouckého kraje. Památky, příroda, lidé a zážitky. To vše viděné rozhlasovýma očima.

© Český rozhlas

Zprávy
Líbí se vám podcast Přímo z místa?

Epizody 94

Kulturní dům v Zábřeze, je dodnes centrem společenského, kulturního a někdy i trošku sportovního života města. Scházejí se zde spolky a kluby a hraje se zde i divadlo. Budova, která stojí na dominantním místě města, jakémsi zlatém kříži, má poměrně nadčas...
před 6 dní 23 min
Zoologická zahrada na Svatém Kopečku byla slavnostně otevřena v červnu před 65 lety. Každý rok ji navštěvujeme s pořadem Přímo z místa. Na jaře jsme se vydali do venkovních výběhů, třeba za vlky, medvědy a velbloudy a s podzimem nahlédneme i dovnitř do pa...
před 2 týd. 25 min
Právě letos si připomínáme dvě významná životní jubilea prvního porevolučního olomouckého arcibiskupa Františka Vaňáka. Právě před 105 lety se ve Vojtěchově na Zábřežské vrchovině narodil a před 30 lety dotlouklo jeho srdce naposledy.
před 1 měs. 27 min
Funguje bezmála čtyři desítky let a patří k prvním svého druhu v Evropě. Řeč je o záchranné stanici v Bartošovicích na Novojičínsku, kde uzdravují a pečují o volně žijící živočichy. Ročně jich tam končí přes dva tisíce. Vydejte se s námi prozkoumat rozsáh...
před 1 měs. 24 min
Značku Tatra proslavila auta osobní a později taky nákladní. Zatím co ostatní výrobci s původem na území naší republiky už neexistují nebo se stali součástí úspěšnějších značek, Tatra jako jediná stále drží pomyslný prapor české konstruktérské školy.
před 3 měs. 25 min
S její stavbou se však započalo už v roce 1978. Následně byla stavba utlumena a v roce 1989 bylo rozhodnuto o jejím dokončení. 
před 4 měs. 27 min
Výroba nádobí patří mezi nejstarší lidské řemeslné produkce. Od původně keramických nádob se postupně přecházelo k nádobám měděným a železným. Od osmdesátých let se vyrábí nádobí také v Javorníku, tradice této společnosti je však mnohem starší a sahá do B...
před 4 měs. 27 min
Letos si připomínáme 160 let od narození a 100 let od úmrtí Jakoba Gartnera. Architekta, který pro Olomouc vyprojektoval nejen velkolepou moderní synagogu.
před 4 měs. 25 min
Tři značky vozů, kterým se ve své době říkalo lidové, slaví letos výročí. My jsme je objevili v garáži sběratele autoveteránů na okraji Přerova. 
před 5 měs. 24 min
Na Studničním vrchu nad Jeseníkem vyvěrají desítky pramenů, jejichž vodu využíval k léčbě už v 19. století zakladatel vodoléčby Vincenz Priessnitz.
před 5 měs. 31 min