Přímo z místa

Přímo z místa

Vyrážíme s mikrofonem do terénu a přinášíme vám reportáže ze zajímavých míst Olomouckého kraje. Památky, příroda, lidé a zážitky. To vše viděné rozhlasovýma očima.

© Český rozhlas

Zprávy
Líbí se vám podcast Přímo z místa?

Epizody 74

Olomoucký orloj už stovky let v zašpičatělém výklenku radnice ukazuje běžící čas a pohyby nebeských těles. Na jeho fasádě se měnily tváře panovníků, symboly a ornamenty.
před 3 dny 27 min
Říká se mu Šaman. Ve svém specifickém muzikoterapeutickém přístupu pracuje s lidským hlasem, ale také spoustou etnických, lidových a prastarých nástrojů.
před 1 týd. 41 min
Masarykova městská knihovna v Šumperku je jedním z center kulturního života okresního města pod hradbou Jeseníků. Nejen proto uspěla v celostátní anketě městských knihoven, kdy se za loňský rok umístila na druhém místě.
před 2 týd. 29 min
Na začátku stála obyčejná sázka, která odstartovala založení zvonařské dílny. Letos oslavila sedmdesáté výročí a už ve třetí generaci ji v Brodku u Přerova vedou ženy. Odlily už tisíce zvonů, které je slyšet z věží chrámů a kostelů po celém světě.
před 4 týd. 25 min
Prostějovsko je kraj dvou tváří. Rovinatá Haná se zde zvedá do kopců Drahanské vrchoviny. Kupodivu však mnohé zvyky, včetně těch vánoční jsou podobné. Snad jen v hornaté části kraje přetrvaly déle než na rovinách.
před 1 měs. 28 min
Pojí je láska k řemeslu, talent a píle. Taky příjmení. Kitzbergerovi představují tři generace výtvarníků z Rožnova pod Radhoštěm, kteří zanechali své stopy i v našem regionu. Třeba na Helfštýně, v Přerově nebo v Lipníku nad Bečvou.
před 1 měs. 27 min
Domek zvířecího záchranáře stojí v řadové zástavbě v osadě Bílé Lhoty, v Patěříně, jak říká jeho obyvatel, na konci světa. Do Pateřína vede pouze jedna silnice, takže se musíte vrátit stejnou cestou, kterou jste přijeli.
před 2 měs. 29 min
Bitva na Bílé hoře rezonuje českými i moravskými dějinami už stovky let. Opravdu jsou její stopy dodnes v našich životech přítomné, a jak se tato událost, od které 8. listopadu uběhlo 400 let, projevuje v současnosti?
před 2 měs. 28 min
Historické unikáty, úsměvné kuriozity i běžně používané hudební nástoje z celého světa. Stovky exponátů ukrývá druhá největší expozice na Moravě. Objevili jsme ji v Ostružné na Jesenicku.  
před 2 měs. 24 min
Hanáčtí cyklisté z okolí Olomouce a Šternberka si oblíbili výlety Bělkovickým údolím k Těšíkovské kyselce. V místech, kde dnes u cesty probíhá těžba kamene, stával kopec, na něm hrad a později jeho zřícenina.
před 2 měs. 25 min