Osudové ženy

Osudové ženy

Populárně-naučný seriál připomíná výjimečné ženy našich zemí v dobových souvislostech a kontextu jejich života nebo tvorby. Součástí každého pořadu jsou i dobové zvukové materiály.

© Český rozhlas

Zprávy
Líbí se vám podcast Osudové ženy?

Epizody 83

Kibuc, komunistický odboj, Osvětim, komunistická perzekuce. Riva Krieglová nebyla jen manželkou výjimečného muže pražského jara 1968.
před 6 dní 25 min
Německý původ ji v českém prostředí provázel celým jejím životem. Díky své antifašistické činnosti nebyla jako jedna z mála lidí německé národnosti odsunuta. Celý život zasvětila vzájemnému porozumění dvou národností – Čechů a Němců.
před 1 týd. 27 min
Působila nenápadně. Přesto byla nepřehlédnutelná a její hlas nikdy neztratil na naléhavosti. Svojí statečností motivovala nejen svého muže, ale také obyvatele Ostravy. Pro mnohé z nich, kteří se dostali do střetu s komunistickým režimem, byla důležitou op...
před 2 týd. 23 min
Že je sportovně nadaná ukázala už na střední škole. Jen ctižádostivost a pozitivní mysl jí ale otevřely brány do světa mužů. Stala se jednou z prvních žen tělocvikářek, později ovládla do té doby ryze mužskou atletickou disciplínu – hod oštěpem. Její nejv...
před 1 měs. 27 min
Svůj život zasvětila literatuře. Přestože zůstala se svým rodným jazykem a rodnou zemí hluboce spjata, psala výhradně německy. V němčině se cítila svobodnější.
před 1 měs. 26 min
Osudová náhoda zapříčinila, že se stala idolem několika generací malých televizních diváků. Nebyla ale herečkou, která by dětem hrála. Ona jim dávala sebe sama.
před 1 měs. 29 min
Láska má mnoho podob a Růžena Jesenská je dokázala popsat. Na autorku dramatické, divoké a erotické poezie se ale neprávem zapomnělo. Možná proto, že se o ní ví pramálo.
před 2 měs. 25 min
Její zásada byla, že si musí vždy umět poradit. Svého muže následovala na Podkarpatskou Rus. Za protektorátu projevila osobní statečnost, když se zapojila do odboje. A se ctí obstála i v úřadu první dámy prezidenta, přestože oficiality neměla ráda.  
před 2 měs. 27 min
Portrét učitelky a národní socialistky z Humpolce, nespravedlivě odsouzené ve vykonstruovaném procesu ke 30 letům žaláře.
před 2 měs. 26 min
Do svého díla doslova otiskla kus sebe a ve své době se dokázala prosadit víc než její manžel, sochař Olbram Zoubek. Obdivoval ji Jindřich Chalupecký i Meda Mládková a ocenil sám Jiří Kolář. Zemřela předčasně. Možná proto se dnes na ni neprávem zapomíná.
před 2 měs. 22 min