Osudové ženy

Osudové ženy

Populárně-naučný seriál připomíná výjimečné ženy našich zemí v dobových souvislostech a kontextu jejich života nebo tvorby. Součástí každého pořadu jsou i dobové zvukové materiály.

© Český rozhlas

Zprávy
Líbí se vám podcast Osudové ženy?

Epizody 73

Okouzlil ji už na střední škole a později se stal jejím manželem. Tehdy ještě netušila, že ji její obětavá podpora jeho aktivit přivede až do koncentračního tábora a posléze do exilu.
před 3 dny 24 min
Zpívat chtěla snad už od kolébky. Když do Československa po válce konečně zavanul radostný jazz, otevřelo se její srdce hudbě naplno. Z brněnské Evy se postupem stala Eva Fitz Pilarová.  
před 1 týd. 27 min
Statná, tmavovlasá žena hlubokých očí, která neměla ráda společnost. Před vzpomínkami na těžké dětství a před odkazem matky Boženy Němcové utíkala na svou zahradu.
před 2 týd. 25 min
Dvakrát ve svém životě čelila trestu smrti. Nikdy se ale nenechala zlomit ve své víře, že to, za co bojovala, bylo správné. V roce 1950 byla v rámci vykonstruovaného politického procesu zavražděna komunisty.
před 3 týd. 25 min
Lékaři předpovídali, že se nedožije dvanácti let. Možná i díky útěkům do světa literatury a fantazie v raném dětství v ní vzklíčila touha vyjadřovat se písmem. Neúnavně psala celý svůj život. A když jí pravá ruka vypověděla poslušnost, psala několik let j...
před 1 měs. 26 min
StB na ni v 70. letech vedla svazek s krycím jménem Dáma. Dámou opravdu byla. V době totality nebojácně zastupovala na stovku lidí nepohodlných režimu. Nebála se převzít ani případ matky Jana Palacha.
před 1 měs. 25 min
„Půvabná a něžná. Přinesla si od divadla k filmu svoji píli a tvůrčí inteligenci a svoji osobitost,“ psaly o ní nadšeně dobové kritiky. Rozvinout naplno svůj talent jí ale osud nedopřál.
před 1 měs. 25 min
Básně psala ve francouzštině, většinu svých dnů ale prožila v Československu. I za cenu odloučení od své rodné Francie navždy spojila svůj život s domovem svého muže, básníka, grafika a překladatele Bohuslava Reynka.
před 1 měs.
Stala se sportovním idolem 60. let, ale obětovat tomu musela mnohé. Neproslavily ji však jen úspěchy na krasobruslařských šampionátech, ale také vztah s Jiřím Štaidlem a bohužel i její tragická smrt.
před 1 měs. 25 min
Statečná manželka brigádního generála in memoriam Josefa Brykse. Seznámili se za 2. světové války, když jako dobrovolnice pomáhala v britských ženských pomocných vzdušných silách. Byla to láska na celý život.
před 2 měs.