Nasobůrky koupila kdysi Litovel za 80 zlaťáků

Nasobůrky koupila kdysi Litovel za 80 zlaťáků

3 min, před 1 rok.

Nasobůrky se dnes náhodnému návštěvníku Litovle zdají jako jedna ulice rozkládající se kolem přivaděče aut z dálnice do města. Ve skutečnosti to je ovšem obec, která ještě před stopadesáti lety ležela úplně stranou této silnice a patřila k hrdým hanáckým vesnicím. Její historie rozhodně stojí za zmínku.

© Český rozhlas

Další epizody podcastu Od Pradědu na Hanou

Střemeníčko patří k menším vesnicím Litovelska. Přestože je to jen osada nedaleké Luké, najdeme zde pozoruhodné památky a také krásnou přírodu, jíž dominují zejména daleké výhledy.
před 11 měs.
Vodní díla vybudovaná lidskou rukou budí dodnes zaslouženou pozornost. Nemusí jít jen o gigantické vodní nádrže, ale třeba o kanály používané k plavbě či pouze k přivedení vody pro závlahu, k vodním dílům či mlýnům a elektrárnám.
před 1 rok.
Zdětín na Prostějovsku patří k vyhledávaným rekreačním oblastem. Do katastru obce patří i vyhledávaný Bělecký mlýn a tak se zde turisté zastavují velmi často. Zdětín však nejsou jen atrakce kolem mlýna a chatové osady, ale také zajímavé dějiny sahající až...
před 1 rok. 3 min
Drobné obce ležící v severní části Bouzovské vrchoviny mají nevšední poetiku. Otočeny jsou většinou k jižnímu slunci, ale nabízí také pozoruhodné výhledy směrem k severu, na Jeseníky i do kotliny Moravy. To je i případ Kovářova, malebné vesnice mezi Hvozd...
před 1 rok. 4 min
Dobrochov najdeme na Prostějovsku pod kopcem Předina s monumentální věží vysílače. Už odpradávna místo pod tímto vrchem obývali pravěcí lidé a osídlení se zde dochovala přes dobu slovanskou až dodnes.
před 1 rok. 3 min