Od Pradědu na Hanou

Od Pradědu na Hanou

Rozhlasová pohlednice s osobitým pohledem na přírodu, zajímavosti i historii našeho kraje.

© Český rozhlas

Historie
Líbí se vám podcast Od Pradědu na Hanou?

Epizody 82

Střemeníčko patří k menším vesnicím Litovelska. Přestože je to jen osada nedaleké Luké, najdeme zde pozoruhodné památky a také krásnou přírodu, jíž dominují zejména daleké výhledy.
před 11 měs.
Nasobůrky se dnes náhodnému návštěvníku Litovle zdají jako jedna ulice rozkládající se kolem přivaděče aut z dálnice do města. Ve skutečnosti to je ovšem obec, která ještě před stopadesáti lety ležela úplně stranou této silnice a patřila k hrdým hanáckým...
před 1 rok. 3 min
Vodní díla vybudovaná lidskou rukou budí dodnes zaslouženou pozornost. Nemusí jít jen o gigantické vodní nádrže, ale třeba o kanály používané k plavbě či pouze k přivedení vody pro závlahu, k vodním dílům či mlýnům a elektrárnám.
před 1 rok.
Zdětín na Prostějovsku patří k vyhledávaným rekreačním oblastem. Do katastru obce patří i vyhledávaný Bělecký mlýn a tak se zde turisté zastavují velmi často. Zdětín však nejsou jen atrakce kolem mlýna a chatové osady, ale také zajímavé dějiny sahající až...
před 1 rok. 3 min
Drobné obce ležící v severní části Bouzovské vrchoviny mají nevšední poetiku. Otočeny jsou většinou k jižnímu slunci, ale nabízí také pozoruhodné výhledy směrem k severu, na Jeseníky i do kotliny Moravy. To je i případ Kovářova, malebné vesnice mezi Hvozd...
před 1 rok. 4 min
Dobrochov najdeme na Prostějovsku pod kopcem Předina s monumentální věží vysílače. Už odpradávna místo pod tímto vrchem obývali pravěcí lidé a osídlení se zde dochovala přes dobu slovanskou až dodnes.
před 1 rok. 3 min
Rychlebské hory jsou hraničním pohořím, při hranici s Polskem. Oddělovaly Slezsko od Kladska a částečně i od Moravy. V Polsku se jim říká Góry Złote a také Góry Bialske. I proto je pozoruhodné, že vrchol nejvyšší hory tohoto masívu se tak těžko hledá.
před 1 rok. 4 min
Ludvíkov je dnes vyhledávanou rekreační osadou v údolí Bílé Opavy jen pár set metrů od Karlovy Studánky i od Vrbna pod Pradědem. Zástavba vesnice vlastně doplňuje poměrně husté osídlení tohoto dnes velmi malebného údolí řeky. Dnes už by nikdo ani nehádal,...
před 1 rok. 3 min
Přestože domy Hněvotína stojí na dohled od města Olomouce, obec se nikdy nestala pouhým předměstím krajské metropole, ale zachovala si vždy svou svébytnost staré venkovské hanácké vesnice. A to platí i ve žhavé současnosti.
před 1 rok. 3 min
Barokní chrámy jsou bezesporu ozdobou mnoha měst a obcí. Nejinak je tomu i v Budišově nad Budišovkou. Nejeden z návštěvníků města před jeho monumentálním průčelím zůstane stát, doslova ohromen.
před 1 rok. 3 min