Víte, kde v Pardubickém kraji roste NEJmohutnější strom a kde mají NEJvyšší komín? Chcete se projít po NEJdelších hradbách nebo vás zajímá, jak se žije v NEJmenší vesnici kraje?

© Český rozhlas

Zprávy
Líbí se vám podcast Naše nej...?

Epizody 87

Východočeské muzeum v Pardubicích znovu otevřelo stálou expozici moderního českého skla. Díky velkorysé a působivé instalaci díla předních českých umělců dostávají další rozměr.
před 4 měs. 4 min
Opona, zavěšená v chrudimském Divadle Karla Pippicha, je velmi vzácná. Patří totiž k nejstarším v Česku. Místní divadelníci si ji objednali v roce 1850.
před 4 měs. 4 min
Mezi nové přírůstky Zahrady Harta patří dva samci želvy obrovské. Zatím váží jen sto kilo, vždyť je jim teprve sedmnáct.
před 4 měs. 4 min
Pokud vstoupíte do Očistcové kaple kostela Nalezení sv. Kříže v Litomyšli, obklopí vás symboly smrti, stejně tak i světla. Jaké poslání tento velmi zvláštní prostor vlastně měl?
před 5 měs. 4 min
Miloš Dempír je kastelánem hradu Svojanov a majitelem zámečku Poláky. Doma si ale sestavuje další sídla. Unikátní sbírka jeho modelů hradů a zámků, největší ve východních Čechách, bude opět k vidění v domě zbrojnošů na Svojanově.
před 5 měs. 5 min
Bible pražská patří k nejvzácnějším knižním památkám v Česku. Jde o první tisk staročeského překladu bible z 15. století. Až se brány pardubického muzea zase otevřou, můžete si originál prohlédnout.
před 5 měs. 4 min
Je mohutný a majestátní. Býk Vasil je hlavou malého stáda bizonů amerických, kteří se pasou v ohradě na okraji Vysokého Chvojna na Pardubicku.
před 5 měs. 4 min
Měšťané Litomyšle byli na svůj graduál náležitě pyšní. Vždyť ručně psaný a vyzdobený zpěvník, který si pořídili v roce 1563, patřil k nejkrásnějším v zemi.  
před 6 měs. 5 min
Východočeské muzeum v Pardubicích se může pochlubit jednou z největších sbírek vycpaných ptáků v Česku. Součástí kolekce jsou dokonce druhy, které už celosvětově vyhynuly.   
před 6 měs. 4 min
Sokolník Radek Podolský se může pochlubit největším chovem sov ve východních Čechách. Založil vzdělávací centrum Království sov, kde odchovává evropské i exotické druhy.
před 6 měs. 4 min