Magazín Leonardo

Magazín Leonardo

Magazín aktuálních informací a zajímavostí z různých oblastí vědeckého světa.

© Český rozhlas

Technologie
Líbí se vám podcast Magazín Leonardo?

Epizody 73

Proč se v Moravském krasu daří netopýrům? Péče o kožní mikrobiom v době pandemie. Výzkum prokázal pozitivní účinky pohybu v době koronavirových opatření. Projekt Kaleido.
před 6 dní 25 min
Pomáhá umělá inteligence v boji proti zločinu? Zvyšuje zeleň IQ městských dětí? Může hraní online her znamenat zátěž pro životní prostředí? Moderuje Veronika Paroulková
před 1 týd. 25 min
Co odhalilo digitální rozmotání tří zvířecích mumií ze starověkého Egypta? Čeští vědci jsou blízko léku na obezitu. Norští výzkumníci přišli s nápadem, jak zabránit smrtelným střetům ptáků s turbínami větrných elektráren. Moderuje Klaudie Richterová.
před 2 týd. 25 min
Další témata: Jezero Most se otevře veřejnosti. Nenaruší turisté hnízdiště vzácných druhů ptáků? V Kriminalistickém ústavu o práci forenzních botaniků. Připravila Tereza Šťastná.
před 3 týd. 25 min
Fasadní panel, který by mohl ochladit dům. Nové Centrum pro studium infekčních nemocí zvířad. Vliv demolic domů na emise uhlíků. A výprava za českými šelmami.
před 1 měs. 25 min
Vědci se snaží skloubit profesní život s rodičovstvím. Úspěchy české aplikace pro elektromobily a hybridní vozy. Jak se vypořádat s invazním plzákem španělským. 
před 1 měs. 25 min
Představíme studii o spolupráci zločineckých organizovaných skupin v Kanadě. A věnovat se budeme také recyklaci. Moderuje Veronika Paroulková.
před 1 měs. 25 min
Prestižní časopis Nature zveřejnil rozsáhlou studii historie četnosti a intenzity povodní v Evropě. Jak se psi orientují magnetismem Země. Moderuje Veronika Paroulková.
před 1 měs. 25 min
Vysvětlíme, jak čeští genetikové dokážou sledovat místa v buňkách, kde došlo k poškození a opravě DNA. Společně s brněnskými odborníky popíšeme, jak je možné hospodářská zvířata účinněji léčit pomocí přírodních antibiotik. A uslyšíte také, které stinné st...
před 2 měs. 25 min
Ve hvězdárně Ondřejov modernizovali náš největší dalekohled. V Brně pracují na vývoji umělých slz. Koronavirus a chování některých druhů zvířat. Připravila Tereza Šťastná
před 2 měs. 26 min