Magazín Leonardo

Magazín Leonardo

Magazín aktuálních informací a zajímavostí z různých oblastí vědeckého světa.

© Český rozhlas

Technologie
Líbí se vám podcast Magazín Leonardo?

Epizody 148

Jak bojují s covidem okolní země? V Kalifornii odstartovala první testovací mise obrany planety Země před asteroidy.
před 4 dny 25 min
Další témata: Cenu za komunikaci změny klimatu letos získal bioklimatolog Miroslav Trnka. Klimatický summit v Glasgow. Projekt „chytrých oken“, které pomáhají uspořit elektrickou energii. Připravil a moderuje David Šťáhlavský.
před 1 týd. 25 min
Pořad připravil David Šťáhlavský.
před 2 týd. 25 min
Šíření koronaviru v Česku zrychluje. Klimatická konference ve skotském Glasgow. Týden Akademie věd. Připravil David Šťáhlavský.
před 3 týd. 26 min
Proč opět rostou čísla nakažených i hospitalizovaných? Vědcům se podařilo identifikovat už téměř pět tisíc planet mimo Sluneční soustavu. Unikátní projekt na odhalování invazních druhů. Připravil David Šťáhlavský.
před 1 měs. 25 min
S automobilem budoucnosti mají české automobilce pomoct odborníci z několika vědeckých pracovišť. Čísla nakažených covidem-19 rostou v Česku i Rusku. Co je příčinou? A připomeneme také českou školu kvantové chemie. Pořad připravil a moderuje David Šťáhlav...
před 1 měs. 25 min
Dozvíte se mimo jiné i to, že zkoumat se dá nejen úbytek ledovce, ale i jeho zvuk. To, že zdejším obyvatelům není příroda lhostejná, dokládá unikátní projekt, díky kterému mizí plast na jedno použití z údolí Val di Pejo. A nahlédneme také do výzkumného ce...
před 1 měs. 25 min
Zmapujeme ale také situaci kolem koronaviru v Česku. Pobyt prvního filmového štábu na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Premiéra panenky Barbie s podobou italské astronautky ve stavu beztíže. Připravil David Šťáhlavský.
před 1 měs. 26 min
Vyvinuli ho vědci z Ústavu organické chemie a biochemie a Biotechnologického ústavu Akademie věd. Nejen to se dozvíte z týdenního vědeckého přehledu s Andreou Skalickou a Evou Kézrovou.
před 1 měs. 25 min
Patron české země, symbol státnosti nebo věčný panovník. Nejen těmito slovy můžeme charakterizovat českého přemyslovského knížete svatého Václava. Jeho odkaz si každoročně připomínáme 28. září už více než tisíc let. Proč se tato postava stala legendou? Ja...
před 2 měs. 26 min