Magazín Leonardo

Magazín Leonardo

Magazín aktuálních informací a zajímavostí z různých oblastí vědeckého světa.

© Český rozhlas

Technologie
Líbí se vám podcast Magazín Leonardo?

Epizody 98

Jak dopadla vědecká studie o účinnosti ochrany pomocí roušek, na které se podíleli také čeští odborníci? Znáte historii uprchlictví? A co náš čeká v solární energetice.
před 7 hod. 26 min
„Moc, kterou americký prezident získává, přechází právě tímto takřka magickým momentem přísahy do jeho rukou,“ vysvětluje v Magazínu Leonardo Kryštof Kozák, vedoucí Katedry severoamerických studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.
před 4 dny 26 min
Tradiční lednový veletrh inovací CES 21 letos poprvé jen virtuálně. Přesně před rokem vědci z celého světa získali přístup ke genomu nového typu koronaviru - jeho původ ale stále není jasný. Kdo a jak vyvíjí vakcíny proti nemoci covid-19. Připravil David...
před 1 týd. 25 min
Psal se 11. říjen 1424, kdy v Přibyslavi umírá strážce národa, klíčník u nebeské brány i krvelačná šelma v jedné osobě. Tedy vynikající vojevůdce opředený mýty – Jan Žižka z Trocnova. Tehdy mu mohlo být 64 let. Mimochodem – zrovna 8. ledna 1422 porazila s...
před 1 týd. 10 min
Jak je na tom věda po odchodu Británie z Evropské unie? Proč se v Praze dělá inventura zeleně. Jak se zapojit do výzkumu přírody a pomoci tak biologům. Připravil a moderuje David Šťáhlavský.
před 2 týd. 25 min
Popíšeme ostrůvek u Bornea, který se kvůli klimatické změně potápí. Navštívíme strojaře, který píše technické pohádky pro děti. Moderuje David Šťáhlavský
před 3 týd. 25 min
Jak vypadá kampaň České akademie věd s názvem Jdu se bodnout? Myslíte si, že víte o pohádce Tři oříšky pro Popelku úplně všechno? Přesvědčíme vás o opaku.
před 4 týd. 25 min
Proti covidu-19 se už v několika zemích očkuje, léky ale stále chybí. Tým vědců z Masarykovy univerzity opět zamířil na Antarktidu. Nově objevený druhu dinosaura. Klokani umějí komunikovat s lidmi podobně jako psi. Moderuje Magdaléna Trusinová.
před 1 měs. 24 min
Jak probíhalo předávání Nobelových cen. V Británii je na očkování proti covidu nejsložitější najít parkovací místo. Rozhovor s předsedkyní Akademie věd Evou Zažímalovou.
před 1 měs. 24 min
Žádosti o registraci očkování u Evropské lékové agentury. Stromy u nás opadávají dřív kvůli klimatickým změnám. 3D mikroskop na operačním sále. Moderuje Magdaléna Trusinová
před 1 měs. 25 min