Jazykový koutek

Jazykový koutek

Postřehy k aktuálnímu vývoji češtiny a odpovědi na problematické jazykové jevy.

© Český rozhlas

Zprávy
Líbí se vám podcast Jazykový koutek?

Epizody 50

Topinky, tousty, rohlíky, chléb, ale i sladké pečivo - nejen to rozebírá Jazykový koutek s Jaroslavou Novákovou.
před 1 rok. 3 min
Jak ke svému názvu přišla pochutina, kterou najdete v průběhu roku na mnoha českých trzích? Otázku jsme položili jazykovědkyni Heleně Chýlové.
před 1 rok. 2 min
Existuje spousta slov, která se v souvislosti s Vánocemi dříve používala. Dnes nám připadají úsměvná. Více vysvětlila jazykovědkyně Helena Chýlová.
před 1 rok. 2 min
Je to vlastně do jisté míry profesionální deformace, ale zcela pochopitelná. Jazykovědci uvažují nad češtinou i v době, kdy už dávno nejsou v práci, a někdy je k tomu inspiruje pouhý nápis na dveřích toalety. Právě o takovém případu si se svým hostem poví...
před 1 rok. 2 min
Jak bude naše mateřština vypadat v budoucnu? Nad zapeklitou otázkou se zamyslel ředitel Ústavu pro jazyk český Martin Prošek. 
před 1 rok. 3 min
Výraz "jednak" všichni známe a často ho používáme. Co ale výraz "druhak" ?  Je správný? Více k tomu řekla Helena Chýlová.
před 1 rok. 2 min
Přídavná jména armádní a vojenský vyjadřují skoro totéž, přesto je mezi nimi rozdíl, který nelze úplně snadno vysvětlit. Poradil si s tím ředitel Ústavu pro jazyk český Martin Prošek.
před 1 rok. 2 min
Sloveso proinvestovat má v češtině hned dva významy. Kladný a záporný. Který převažuje? Na to se Vladimír Štovíček zeptal jazykovědkyně Heleny Chýlové. 
před 1 rok. 3 min
Máte doma balkon, nebo lodžii? Pokud si na tuto otázku odpovíte kladně, ptáme se dál. Jste si jistí, že je to právě balkon, nebo je to právě lodžie? Proč se takto podivně ptáme, vysvětlí v tomto Jazykovém koutku odborník z Ústavu pro jazyk český.
před 1 rok. 2 min
To když člověk neví, jestli říct „s myšmi, myšemi, myšma“ nebo třeba „myšema“. Spisovný je přitom jenom jeden tvar. Nejen o něm je tento Jazykový koutek. 
před 1 rok. 2 min