Jak to bylo doopravdy

Jak to bylo doopravdy

Odhalujeme mýty, polopravdy, dezinformace či lži z naší historie.

© Český rozhlas

Zprávy
Líbí se vám podcast Jak to bylo doopravdy?

Epizody 91

Obávaná Státní bezpečnost (StB) byla zpravodajská služba a její aktivity jsou dodnes předmětem diskusí i bádání. Její fungování se totiž vymykalo činnosti obdobných institucí, které dnes podléhajících demokratické kontrole.
před 1 rok. 21 min
Stal se symbolem mučednictví tehdejší Habsburské monarchie. Ale byl opravdu mučedníkem, nebo jen tragicky nepochopený, a to dokonce i vlastním národem?
před 1 rok. 24 min
Klíčové datem našich soudobých dějin je bezpochyby 17. listopad 1989. Změnil životy občanů, ale především Československo nastoupilo cestu přeměny v demokratický stát. 
před 1 rok. 25 min
Na straně jedné žalobce, na straně druhé obhájce a soudce, který rozhoduje. Komunistický převrat v únoru 1948 ale zasáhnul do všech oblastí života společnosti. A soudní systém se absurdně stal dokonce výkonnou mocí totalitního systému.
před 1 rok. 22 min
K bitvě na Bílé hoře se váže jeden z nejrozšířenějších mýtů naší historie, a to, že to byla národní tragédie. Odkazy na Bílou horu nás provázejí několik staletí, vlastně až do současnosti. Používají se i v rámci různých politických diskuzí a proklamací. C...
před 1 rok. 24 min
Jsou umělci, o kterých se říká, že předběhli svou dobu. Jedním z nich je malíř a kreslíř Egon Schiele (1890–1918). Jeho obrazy se dnes draží za vysoké ceny a patří ke sběratelským skvostům. Byl to opravdu rakouský malíř a kreslíř, jak se uvádí, nebo až ta...
před 1 rok. 21 min
7. listopadu 1917 změnila svět Velká říjnová socialistická revoluce (VŘSR) v Rusku. Její důsledky nacházíme v různých částech světa dodnes. Komunistická propaganda v Československu dokonce dlouhá desetiletí tvrdila, že bez VŘSR by naše země nebyla samosta...
před 1 rok. 25 min
Sir Nicholas George Winton zachránil v březnu 1939 stovky židovských dětí. Vycházejí o něm knihy, stejně jako o Oskaru Schindlerovi, který taky patří k zachráncům z dob nacistické okupace.
před 1 rok. 21 min
První československá republika trvala pouhých 20 let, přesto se k ní v řadě témat vracíme. S její existencí bývají spjata jména vrcholných politiků, nejčastěji pak T. G. Masaryka nebo Edvarda Beneše. Ale jedním z politiků, kteří byli pro dané období klíčo...
před 1 rok. 23 min
Vznik samostatné Československé republiky v roce 1918 přinesl řadu zásadních změn, které se týkaly veškerého života společnosti. Ekonomka Hana Lipovská tvrdí, že si tehdejší klientelismus a korupce v ničem nezadaly se současným světem.
před 1 rok. 25 min