Historie Plus

Historie Plus

Věnujeme se osobnostem a dějinným událostem nejen z českého prostředí.

© Český rozhlas

Zprávy
Líbí se vám podcast Historie Plus?

Epizody 93

Elišku známe hlavně jako manželku krále Jana Lucemburského nebo matku Karla IV. Pořád ji vnímáme jako jakousi oběť své doby? Nebo už se obraz slavné Přemyslovny přiblížil historické realitě?
před 2 dny 25 min
V únoru 1948, a období bezprostředně po něm, došlo v naší zemi nejenom ke změnám bezprostředně politickým. Prakticky tak bylo zlikvidováno i to, čemu dnes říkáme občanská společnost.
před 1 týd. 25 min
Další díl dokumentární série "Rok 1968 mi obrátil život naruby" zaznamenal osudy sociologa a programátora Miloše Fládra. 
před 1 týd. 49 min
Proč si Husákův normalizační režim zejména v 70. letech tak hodně zakládal na oslavných rituálech? 
před 1 týd. 50 min
Češi a 300 let pod Rakouskem: nadprůměrně kulturní český národ, nebo národ s přirozenými sklony k demokracii? Podobné mýty vytvořili před mnoha lety čeští národní obrozenci. Některé přetrvaly dodnes.
před 2 týd. 26 min
Železná opona, to nebyla jen minová pole, uhrabaná písková pole, drátěné ploty s vysokým napětím nebo signalizací. Železnou oponu tvořili také lidé, příslušníci Pohraniční stráže.
před 3 týd. 25 min
S podtitulem O nemoci krajiny a duše. Autor pořadu se věnuje úvahám nad tím, nakolik se politická normalizace v 70. letech projevila na vzhledu české krajiny.
před 3 týd. 50 min
Přiblíží v něm atmosféru nastupující normalizace a především to, jak lámala charaktery lidí.
před 3 týd. 49 min
Potomci rozptýlené rodiny Liebiegů, kteří dnes žijí v Rakousku a Německu, stále hledají kořeny svých předků, kteří se v 19. století zasloužili zejména o rozvoj textilního průmyslu na Liberecku.
před 3 týd. 26 min
Musela normalizace probíhat právě tak, jak probíhala? V pořadu uslyšíte i příběh Marty Kubišové.
před 3 týd. 49 min