Historie Plus

Historie Plus

Věnujeme se osobnostem a dějinným událostem nejen z českého prostředí.

© Český rozhlas

Zprávy
Líbí se vám podcast Historie Plus?

Epizody 98

Příchod nového milénia ve Spojených státech znamenal volbu nového prezidenta. Na těsné výsledky byla Amerika zvyklá. Málokterá volba hlavy státu v historii ale vyvolává dodnes tolik otázek, jako ta, která do křesla vynesla George W. Bushe. Byl skutečným v...
před 1 rok. 25 min
Rok 1968: do vrcholné československé politiky se vrací dva muži. Generál Ludvík Svoboda zvolený v březnu prezidentem republiky. Tím druhým je Gustáv Husák, který se na počátku dubna stává místopředsedou vlády. Oba podporují reformy a zanedlouho vytvoří zv...
před 1 rok. 26 min
„There you go again.“ – „Už s tím zase začínáte.“ Slavná věta Ronalda Reagana z prezidentské debaty roku 1980, kterou se ohradil vůči námitkám Jimmyho Cartera. 
před 1 rok. 25 min
V době, kdy kandidát na amerického prezidenta Donald Trump bez obalu vyzývá k tomu, aby jeho soupeřka Hillary Clintonová byla před finální prezidentskou debatou podrobena drogovému testu. 
před 1 rok. 25 min
Druhý prezidentský duel, kterému se budeme v našem cyklu věnovat, je ten z roku 1964. Proti sobě stanuli demokratický prezident (původně viceprezident) Lyndon Johnson a republikánský vyzyvatel Barry Goldwater. Chyběl zde tedy vítěz minulých voleb John Fit...
před 1 rok. 25 min
Elišku známe hlavně jako manželku krále Jana Lucemburského nebo matku Karla IV. Pořád ji vnímáme jako jakousi oběť své doby? Nebo už se obraz slavné Přemyslovny přiblížil historické realitě?
před 1 rok. 25 min
V únoru 1948, a období bezprostředně po něm, došlo v naší zemi nejenom ke změnám bezprostředně politickým. Prakticky tak bylo zlikvidováno i to, čemu dnes říkáme občanská společnost.
před 1 rok. 25 min
Další díl dokumentární série "Rok 1968 mi obrátil život naruby" zaznamenal osudy sociologa a programátora Miloše Fládra. 
před 1 rok. 49 min
Proč si Husákův normalizační režim zejména v 70. letech tak hodně zakládal na oslavných rituálech? 
před 1 rok. 50 min
Češi a 300 let pod Rakouskem: nadprůměrně kulturní český národ, nebo národ s přirozenými sklony k demokracii? Podobné mýty vytvořili před mnoha lety čeští národní obrozenci. Některé přetrvaly dodnes.
před 1 rok. 26 min