Dobré odpoledne z Českých Budějovic

Dobré odpoledne z Českých Budějovic

Odpolední proud plný hudby a informací ze světa, domova a regionu.

© Český rozhlas

Zprávy
Líbí se vám podcast Dobré odpoledne z Českých Budějovic?

Epizody 65

„Ke vstupu do českobudějovického rozhlasu dali zaměstnanci ceduli Mateřská škola a do Dukelské ulice, kde skutečně mateřská škola byla, dali Československý rozhlas. Než to Sověti zjistili, stál ozbrojený vůz, který měl rozhlas hlídat, na jiném místě,“ řík...
před 4 týd. 6 min
Do běžného provozu se od 1. července vrací studio Českého rozhlasu České Budějovice. Končí omezení související s pandemií koronaviru a stanice nabídne také prázdninové novinky v programu.
před 2 měs. 9 min
Vypadá to, že stěžejním hlasem českobudějovického rozhlasu v jeho počátcích nebyl hlas lidský, ale zvířecí. Po letech na to vzpomínal první hlasatel Vladimír Michal v rozhovoru, který se dochoval v archivu stanice.
před 4 měs. 4 min
Už 75 let je s vámi českobudějovický rozhlas. Pravda, změnil párkrát drobně jméno, ale slova rozhlas a České Budějovice má ve svém názvu téměř od počátku. Oficiálně začal vysílat 9. května 1945.
před 4 měs. 4 min
V prvních květnových dnech roku 1945 už bylo jasné, že se druhá světová válka blíží ke konci. Ovšem našly se ještě nacistické jednotky, které do poslední chvíle na našem území zabíjely. I když existují důkazy, nikdy nepadl žádný trest za tyto zločiny.
před 4 měs. 4 min
Unikátní nahrávka z 9. května 1945 se dochovala v archivu Českého rozhlasu. Jde o záznam z přenosového vozu projíždějícího Prahou společně s tanky. Obdobná situace, byť možná ne tak dramatická, byla v Českých Budějovicích.
před 4 měs. 6 min
Před 75 lety, v prvních květnových dnech roku 1945, se povstalci v Českých Budějovicích dostali k vysílacímu pracovišti, které sem převezli Němci z Brna před postupující Rudou armádou. Když nacisté z města odjeli, stalo se toto provizorní studio základem...
před 4 měs. 4 min
Rozhlasové vysílání se začalo z Českých Budějovic šířit 5. května 1945, když se chýlila ke konci druhá světová válka. Atmosféru těchto prvních dnů přibližuje dochovaný záznam v archivu, ve kterém hovoří hlavní aktéři Zdeněk Čurda, Karel Hebík a Václav Pil...
před 4 měs. 4 min
První dny vysílání českobudějovického rozhlasu se kryjí s koncem druhé světové války a začátkem květnového povstání v Praze. Psal se 5. květen 1945 a situace v Praze zrála k povstání, rozbuškou k němu se stal boj o Československý rozhlas.
před 4 měs. 6 min
Rok 1942 byl likvidační pro židovskou komunitu v Českých Budějovicích a okolí. Z města byl vypraven transport do koncentračních táborů, v témže roce zbourali nacisté také synagogu. Dodnes po Židech zůstala prakticky jediná původní skutečná památka, a to h...
před 4 měs. 5 min