Český rozhlas - Příroda

Český rozhlas - Příroda

© Český rozhlas

Věda Přírodní vědy
Líbí se vám podcast Český rozhlas - Příroda?

Epizody 541

Kočka divoká je nejmenší česká šelma. Podle odborníků bychom ji měli chránit.
před 12 hod.
Sokolovsko patří mezi regiony významně zasažené těžbou hnědého uhlí. V minulosti těžební průmysl zaměstnával velkou část obyvatel. Už brzy celý region čekají změny.
před 1 den
Na Slovensku mají pětkrát víc pralesů než jich je v České republice. Pralesy udržují biodiverzitu, pohlcují oxid uhličitý z atmosféry a významně zadržují vodu, a to mnohem lépe než hospodářské lesy.
před 1 den
Kozmické ptačí louky. To je jedinečná lokalita mezi Ostravou a Opavou, do které se díky revitalizaci a ochraně zdejší přírody opět vrací život v celé své kráse a rozmanitosti.
před 2 dny
Klopotovské údolí u Nového Města nad Metují na Náchodsku je stále bez jelenů. Stádu se podařilo do volné přírody utéct letos na jaře, kdy spadlé stromy po vichřici narušily ohradu. Správa obory čekala jejich návrat po narození kolouchů, to se ale nestalo....
před 2 dny
Sledování populací tučňáků, mapování stavu ekosystému okolo korálových útesů i sběr dat pro porozumění procesů utváření krajiny na Antarktidě. To je jen stručný výčet výzkumu, do kterých se zapojují drony. 
před 2 dny
Hora s kloboukem – tak by se asi nejlépe dal přeložit název vrcholu ležícího nad Švýcarským Lucernem, ale lépe zní Dračí hora.
před 2 dny
Obrovské množství životodárné tekutiny sevřené mezi kopci se stalo předmětem sporu mezi Srbskem a Kosovem. Přehradní nádrž je ale i vyhledávaným místem sportovců a turistů.
před 2 dny
Extrémní nárůst ceny jablek z konce srpna by měl být v nejbližší době minulostí, cena ovoce bude podle ovocnářů klesat. Podle dat Českého statistického úřadu chtěli obchodníci na začátku září za kilo jablek průměrně kolem padesáti korun, což meziročně pře...
před 2 dny
Kvůli extrémním požárům lehly popelem už tři procenta plochy Kalifornie. Kromě samotného ohně místní trápí i štiplavý kouř a také nejistota, kdy se plameny přiblíží i k jejich domovům. Jak situace ovlivnila české krajany žijící na západě USA? Moderuje Ond...
před 3 dny