Bourání - Historici umění Hubert Guzik a Eva Novotná: Po válce stavěl byty stát. I dnes by měl zasáhnout

Bourání - Historici umění Hubert Guzik a Eva Novotná: Po válce stavěl byty stát. I dnes by měl zasáhnout

před 11 měs.

Po druhé světové válce bylo v Čechách a na Moravě zcela zničeno 15 tisíc budov. Poškozeno jich bylo sto tisíc. Mnohem méně než na Slovensku, v Polsku či Německu. Ale pořád dost. „Samotné sčítání škod zabralo několik měsíců, trvalo až do podzimu 1945,“ říká Hubert Guzik. Zkoumal období poválečného budování a s kolegy o něm napsal knihu Architektura v přerodu.

© Český rozhlas

Další epizody podcastu Český rozhlas - Kultura

Hanka Malaníková se ptá kurátorů Festivalu Uroboros, jak může kritický a společensky angažovaný design pomáhat v neklidné době plné nečekaných změn.
před 1 den 50 min
„Ženy jsou připraveny o svá práva, nemohou číst, psát a především rozhodovat o svých tělech,“ říká o základní premise z knihy Příběh služebnice Margaret Atwoodové publicistka a spisovatelka Klára Vlasáková. Románová dystopie z roku 1985 je podle ní stále...
před 2 dny 30 min
Agáta Hrnčířová si povídá s Terezou Rudolf a Vojtěchem Märcem, kurátory Fotograf Gallery, a umělcem Davidem Přílučíkem o aktuální výstavě Malé dějiny fotopastí.
před 2 dny 40 min
Autobiografický román Baletky Miřenky Čechové rozvířil vody v taneční komunitě i mimo ni. Díky těmto emotivním reakcím, kde hrál prim strach, vznikl projekt metaBALETKY.
před 3 dny 39 min
Kdo četl zatím nejúspěšnější knihy Biancy Bellové, dystopicky laděné romány Jezero a Mona, bude její novou sbírkou povídek velmi překvapen. Tyhle fragmenty se odehrávají tady a teď, a zatímco hrdinové Jezera nebo Mony řešili bezmála válku nebo rovnou zkáz...
před 1 týd. 31 min