Zápisník zahraničních zpravodajů - V historické budově v centru města Rouen byla souzena Johanka z Arku. Dnes tam najdete její muzeum

Zápisník zahraničních zpravodajů - V historické budově v centru města Rouen byla souzena Johanka z Arku. Dnes tam najdete její muzeum

před 6 dní

Kdo by neznal slavnou bojovnici, která si získala přízeň krále a nezalekla se cizích vojsk. Přitom to byla, nebo alespoň měla být, úplně prostá venkovská dívka, pasačka. Kolem Johanky z Arku, patronky Francie, existuje mnoho legend a nevysvětlitelných záhad. Jejímu životu, odkazu i legendám se věnují, kde jinde, než ve francouzském městě Rouen v Normandii. Právě tady Johanku z Arku upálili.

© Český rozhlas

Další epizody podcastu Český rozhlas - Historie

Do svého díla doslova otiskla kus sebe a ve své době se dokázala prosadit víc než její manžel, sochař Olbram Zoubek. Obdivoval ji Jindřich Chalupecký i Meda Mládková a ocenil sám Jiří Kolář. Zemřela předčasně. Možná proto se dnes na ni neprávem zapomíná.
před 9 hod.
Místo za kulturou na procházku do přírody. U Plané na Tachovsku je spousta možností, kam se vydat. Zájemci mohou navštívit například Lesík u madonky či rozhlednu Bohušův vrch.
před 9 hod.
Přenesme se v mysli do dnů na přelom října a listopadu 1918. Vznik samostatného Československa znamená skutečné naplnění národních ambicí podstatné části obyvatel nového státu, ale zdaleka ne všech.
před 9 hod.
Nejvyšší člověk, který kdy žil v českých zemích, byl Josef Drásal z Holešova. Žil tady na konci 19. století.
před 18 hod.
Pořad Kalendárium můžete nyní poslouchat na novém audioportále Českého rozhlasu www.mujrozhlas.cz.
před 20 hod.