Architektura je všude kolem nás. Zásadním způsobem ovlivňuje naši psychickou pohodu. Stejný vztah, který poutá film a jeho soundtrack, spojuje architekturu a naše životy.

© Český rozhlas

Zdraví a fitness
Líbí se vám podcast Bourání?

Epizody 68

V 90. letech byla na fakultě architektury v Brně učebna číslo 38, kde se smělo kouřit. Ze studentů, kteří se tam sešli, vznikl Atelier 38. O jejich práci mezi Ostravou a Opavou jsme mluvili s architekty Tomášem Bindrem a Janem Zelinkou.
před 3 měs. 58 min
Sníte o malém domku v přírodě daleko od civilizace? V Bourání představíme hned čtyři projekty na takové stavby – od tří set tisíc po tři miliony.
před 3 měs. 41 min
Petr Hájek vybral třicítku nejlepších staveb za poslední dobu do ročenky Česká architektura 2019–2020. V Bourání mluví o nich a také o stavbách podle svých návrhů. Například o krematoriu pro zvířátka.
před 4 měs. 38 min
Vzpomínali jsme na 90. léta. „Byla to jízda a bylo to vostrý,“ vzpomíná Martin Krupauer z ateliéru A8000 na tehdejší začátky. Ateliér ovšem funguje do dneška a vyprojektoval řadu velkých staveb.
před 4 měs. 40 min
Architektka Magdalena Rochová a Radek Jaroušek spolu mají ateliér JRA, hodně projektů a dvě děti. Navrhují hlavně vily a rodinné domy a říkají o sobě, že jsou fanatici detailu.
před 4 měs. 40 min
Architekt Tomáš Efler odešel z města do vesnice Merboltice, rekonstruuje hlavně staré venkovské domy a v jednom také žije. Jak se projektuje před chalupou pod lípou?
před 4 měs. 37 min
Architektka Kateřina Dvořáčková nebyla spokojená s nabídkou nábytku do svých interiérů – dopadlo to tak, že založila obchod s retro nábytkem a dílnu, kde se opravuje. Dva dny po otevření se jí narodila dcera. A teď druhá. Bourání je tentokrát tedy nejen o...
před 5 měs. 35 min
Architekti z kanceláře CityUpgrade zlepšují život v obcích a městech. Nebo aspoň ukazují, co by šlo zlepšit. Řešení někdy překvapí i starostu, jehož pohled je už „zastřený každodenností“.
před 5 měs. 40 min
Jarní Bourání v parku, díl druhý. Tentokrát vyrazíme na Moravu. Na portálu doparku.cz jsme si našli dvě nedávné krajinářské úpravy, které ovšem nejsou přímo parky. Jedna je cyklostezka u Kyjova a druhá lesopark v Brně. Oběma nás provedli jejich autoři.
před 5 měs. 36 min
Je jaro, takže Bourání vyrazilo do parku. A to podle nového portálu Doparku.cz, kde jsou desítky nedávno dokončených parků, prostranství, nábřeží a náměstí. Krajinářští architekti tu získají přehled o práci svých kolegů. A všichni ostatní nápady na jarní...
před 5 měs. 38 min