100 příběhů z protektorátu

100 příběhů z protektorátu

Co všechno lidé slyšeli z rozhlasu v letech druhé světové války? Připomeneme si každodennost protektorátu i velké dějinné události. 

© Český rozhlas

Společnost a kultura
Líbí se vám podcast 100 příběhů z protektorátu?

Epizody 85

Dne 15. listopadu 1945 odcházeli z Prahy vojáci Rudé armády a reportéři rozhlasu byli samozřejmě u toho. Z jejich komentáře už se v podstatě vytratila objektivita a nastoupil ideologický diskurs příznačný pro období po únoru 1948. 
před 1 rok. 8 min
Nejhorší věc, co můžete jako herec udělat, je odejít do země, jejíž řeč neznáte. To je jedna z vět Jana Wericha z prvního rozhovoru po návratu do Prahy 9. října 1945, kdy s ním reportér rozhlasu mluvil v hotelovém pokoji nad ještě nevybalenými kufry. 
před 1 rok. 7 min
Konec druhé světové války znamenal pro více než 2,5 milionu československých Němců nucené opuštění domovů a odsun na německá, popřípadě rakouská území. Československá republika ovšem stála před úkolem zaplnit vylidněné pohraničí. 
před 1 rok. 8 min
Druhá světová válka má dva konce: zatímco v Evropě skončila 8. května 1945, Japonsko kapitulovalo až 2. září na palubě americké válečné lodi Missouri v Tokijském zálivu.
před 1 rok. 7 min
Vysoký, velmi štíhlý, s výraznými rysy, hustými vlasy a skleněným okem – tak vypadal Karl Hermann Frank. Patrně nejvýznamnější mocenská figura v Protektorátu Čechy a Morava. 
před 1 rok. 9 min
Několikrát jsme se v našem seriálu Sto příběhů z Protektorátu zabývali divadelní tvorbou z neradostných let okupace. Příběh divadla Větrník sice do protektorátní éry patří, ale zároveň ji už přesahuje. 
před 1 rok. 8 min
Květen 1945 nepřinesl jen živelnou radost z osvobození od nacismu, ale i otřesná svědectví lidí, kteří přežili koncentrační tábory a měli alespoň to štěstí vrátit se domů. V archivu Českého rozhlasu se nachází dvě velmi čerstvá svědectí navrátilců natočen...
před 1 rok. 8 min
Asi nejzásadnějším nástrojem propagandy byl v době protektorátu rozhlas. Rozhlasové vysílání v Čechách a na Moravě spadalo pod říšské ministerstvo propagandy. 
před 1 rok. 8 min
Několik desítek hodin po skončení druhé světové války v Evropě, 11. května 1945, se na pražském Vyšehradském hřbitově odehrála slavnost, která měla zdánlivě jen kulturní charakter, ve skutečnosti ale nepostrádala silný propagandistický náboj. 
před 1 rok. 8 min
Těmito slovy svolávali hlasatelé Českého rozhlasu 5. května občany Prahy k obraně nejen rozhlasu, ale i Prahy jako takové v okamžiku posledního útoku nacistů.
před 1 rok. 8 min